Idegesek, ingerlékenyek, fáradtak vagyunk. Ez vajon a tavaszi fáradság jele, kimerült a szervezet vitaminkészlete, vagy túlhajszolt életmód következménye?
Tél végén a természet minden rezdülésének (hosszabb nappalok, csicsergő madarak) örülünk, sok embernek a szervezete azonban a megújulás helyett inkább a le-és kimerültség jeleit mutatja.
A XXI. században is előfordulhat még vitamin és az ásványi anyagok hiányában kialakuló tavaszi fáradság?
A vitaminok mellett nélkülözhetetlen anyagok a makro- és mikroelemek.
Hiányuk esetén számtalan tünetet fedezhetünk fel a fáradékonyságtól a szexuális zavarokig.
A makroelemek csoportjába tartozik a Na, K, Ca, Mg, P.
A mikroelemekhez soroljuk a vasat, a cinket, a mangánt, a rezet, krómot, szelént, jódot.
A fáradékonyság sokféle betegség, hiányállapot tünete lehet,
A vas részt vesz az oxigénszállításban és – tárolásban, javítja a testi erőnlétet, valamint fokozza az immunitást. Hiányában gyengülhet az ellenálló-képesség.
Vasban bővelkedő élelmiszerek például:
A zöldségek és gyümölcsök a tárolás során vitamintartalmukból veszítenek. Mindezek együttesen okozhatják, hogy a többi, nem táplálkozási eredetű tényezővel együtt sokan panaszkodnak tavasszal fáradékonyságra.
Az egész évben felhasznált vitaminforrások
Nem a kilószámra vásárolt primőrökkel előzhető meg a tavaszi fáradság, hanem az egész évben gondosan összeállított étlappal, és természetesen szervezetünk karbantartásával.
Táplálék-kiegészítők segítségével ma már elkerülhető lenne az a fajta fáradság és levertség érzés !
Terhesség, betegségek, megváltozott életkörülmények, intenzív sportolás stb. következtében megnövekszik az energia szükséget,esetleg többet eszünk a kelleténél, de a szénhidrátbevitelen belül a túlzott mennyiségű: kristálycukor, üdítők, édességek miatt több B1 vitaminra lenne szükség.
https://karcsusit.cafeblog.hu/2014/04/01/tavaszi-faradtsag-ellen/